منابع و مراجع جاوااسکریپت

هدف سلسله آموزش‌های ما در EcmaScript.ir این است که شما به تدریج جاوااسکریپت را فرا بگیرید. اما به محض این که با مقدّمات جاوااسکریپت آشنا شوید به منابع آموزشی دیگری احتیاج پیدا خواهید کرد. به همین دلیل در این قسمت می‌خواهیم با بهترین منابع و مراجع جاوااسکریپت آشنا شویم.

توضیحات اصلی

توضیحات اصلی اکمااسکریپت (ECMA-262) شامل عمیق ترین و مفصل ترین اطلاعات در مورد جاوااسکریپت است. در واقع این استاندارد زبان جاوااسکریپت را تعریف کرده است، و تمام مرورگرها موظّف هستند زبان جاوااسکریپت را به گونه‌ای پیاده‌سازی کنند که در این استاندارد توضیح داده شده است.

اما علمی و رسمی بودن متن این استاندارد، یادگیری آن را دشوار کرده است. بنابر این اگر به یک منبع مورد اعتماد برای یادگیری جزئیات این زبان احتیاج دارید این استاندارد دقیقا همان چیزی است که می‌خواهید. اما کاربرد آن برای استفاده‌ی روزمره نیست.

آخرین پیش‌نویس این استاندارد را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

برای مطالعه در مورد امکانات جدید جاوااسکریپت شامل امکاناتی که تقریبا استاندارد شده اند (stage 3) صفحه‌ی ECMAScript proposals را درون سایت گیت‌هاب مشاهده کنید.

همچنین اگر جاوااسکریپت را برای استفاده در مرورگر می‌خواهید، در بخش دوم همین سلسله‌آموزش‌ها بیشتر در این مورد بحث خواهیم کرد.

دفترچه‌های راهنما

  • سایت MDN راهنما و مرجعی کامل برای جاوااسکریپت است که شرکت Mozilla آن را ایجاد کرده است. آموزش‌های MDN همراه با مثال و توضیحات کامل است. این مرجع برای عمیق تر شدن اطّلاعات در زمینه ی توابع و متُدهای جاوااسکریپت فوق العاده است.

برای استفاده از این مرجع کافیست سوال خود را در گوگل به انگلیسی به صورت مختصر بنویسید و در کنار آن از عبارت «MDN» استفاده کنید. به عنوان مثال برای جستجو در مورد تابع parseInt عبارت parseInt MDN را جستجو کنید.

  • سایت MSDN نیز یک راهنمای خوب برای جاوااسکریپت است که شرکت مایکروسافت آن را ایجاد کرده است. این مرجع شامل مثال ها و نمونه های زیادی است. اگر دنبال موضوع خاصی مربوط به مرورگر مایکروسافت یعنی Intenet Explorer می گردید بهتر است آن را در این مرجع جستجو کنید.

سازگاری با مرورگرها

جاوااسکریپت زبانی در حال پیشرفت است. بنابر این هر چند وقت یک بار امکانات جدیدی به آن اضافه می‌شود.

برای اطّلاع از چگونگی پشتیبانی مرورگرها از امکانات جدیدی که به جاوااسکریپت اضافه می‌شود می‌توانید از منابع زیر استفاده کنید.

  • caniuse.com – این سایت به ازای هر یک از امکانات جاوااسکریپت جدولی تهیه کرده و پشتیبانی این امکانات را در مرورگر های مختلف بررسی کرده است.
  • kangax.github.io/compat-table – این وبسایت کلاً یک جدول شامل امکانات زبان و پشتیبانی‌شان در ابزارها و مرورگرهای مختلف است که نشان می‌دهد این امکانات پشتیبانی می‌شوند یا خیر.

در کار واقعی و حرفه‌ای تمام این منابع لازم هستند، چون شامل اطلاعات ارزشمندی درباره‌ی جزئیات زبان و پشتیبانی آن‌ها و موارد اضافه تر هستند.

لطفا این منابع (یا این صفحه!) را به خاطر بسپارید، زیرا در مواقعی که می‌خواهید در مورد قابلیّت خاصی در جاوااسکریپت اطّلاعات جامع و عمیقی به دست آورید به این‌ها احتیاج پیدا می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *